Dolgu maddeleri uygulandığında etkisi ne kadar devam eder?

Kullanılan maddenin özelliğine göre hyalüronik asit içeren preparatlarda 6-12 ay, Poly L Laktik asit içeren uygulamalarda 1-2 sene, Hidroksi apatit içeren preparatlarda 3-5 yıl, kalıcı dolgularda ise ömür boyu devam eder.


Dolgu madde uygulamaları ne kadar sürer?

Bir uygulama ortalama 15-30 dakika sürer.


Uygulama sırasında ağrı olur mu?

Kişiyi rahatsız edecek bir ağrı oluşmaz, istenilirse uygulamadan 30-60 dakika önce uyuşturucu krem sürülebilir, bazı uygulamalarda lokal anestezi yapılabilir.


Yüzde rahatsızlık veren bir durum oluşur mu?

Uygulama bir enjeksiyon yöntemi ile yapıldığından çok hafif bir şişlik olabilir, sonrasında biraz buz uygulamak faydalı olacaktır. Özellikle dudak enjeksiyonlarında şişlik biraz daha fazla olacaktır.


İşe gitmeye engel bir durum olur mu?

Uygulama herhangi bir zamanda, öğle arasında yapılabilir, hemen sonrasında rahatlıkla işinize geri dönebilirsiniz.


Dolgu Maddelerinin Sınıflandırılması

  • Kalıcı olmayan dolgu maddeleri
  • Yarı kalıcı dolgu maddeleri
  • Kalıcı dolgu maddeleri
  • Kalıcı Olmayan Dolgu Maddeleri
  • Hyalüronik Asit Kaynaklı Dolgular

Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir ( NASHA ). İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Doğal olarak dokularda var olan hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Sentetik veya hayvan orijinli olan asit, vücut tarafından kolayca kabul edilebilmektedir. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Özel laboratuvar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalara sunulmuştur. Ortalama 6-12 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılmaktadır. Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden herhangi bir alerjik test gerekmez. Bu grupta Perfectha, Perlane, Restylane, Puragen, Teosyal, Varioderm, Surgiderm, Juvaderm gibi bir çok farklı marka bulunmaktadır.

.