Hangi sebeple meydana gelmiş olursa olsun ciltte oluşmuş leke de cilt hücrelerinde melanin pigmenti artışı söz konusu olduğu öncelikle bilinmelidir. Oluşan lekenin tedavisine yardımcı olmak için cilt hücrelerinde birikmiş melanin pigmentini azaltmak veya yok etmek gerekmektedir.

Lekede Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazerler ile fraksiyonel yani bal peteği görünümünde hasarlı ve hasarsız noktasal alanlar oluşturur. Böylelikle hasarlandırılan veya yakılarak yok edilen cilt hücreleri ile burada bulunan melanin pigmentleri de yakılmış olur. Hasarlanan noktanın hemen yanındaki sağlam hücrelerin hasarlı yeri tamir etmek üzere aktifleşmesi ile yeni deri hücresi oluşumuna yardımcı olunur.

Seans aralıkları ayda bir olmak üzere yapılır. Böylelikle hasarlı yerin tamiri sağlanıp melanin pigmenti ihtiva etmeyen yeni cilt hücrelerinin oluşumu hedeflenir. Yapılacak yeni bir seans ile bir önceki işlem ile hasarlandırılmamış deri ve buralarda bulunan melanin pigmentleri hedef alınmış olur.

Lekenin yoğunluğu, derinliğine göre tedavi seçenekleri değişiklik göstermekle birlikte ayda bir kez yapılacak seanslarla 2-4 seans arası uygulama yapılabilir.

.