Vücut için doğal, fizyolojik bir olay olan terleme sayesinde vücut ısımız dengelenir ve vücudumuzdan zararlı maddelerin atılması sağlanır. Ter ayrıca doğal bir nemlendiricidir, özellikle yaz aylarında hemen hemen herkesin şikâyet ettiği terlemenin, fizyolojik terleme ihtiyacı dışında, çok daha fazla olmasına hiperhidroz denir.

Aşırı terlemenin sebepleri tam olarak bilinmemekte ve genellikle genetik olduğu kabul edilmekle birlikte önemli nedenleri arasında stres, değişik uyaran ilaçlar (emetikler, insülin), tiroid bezinin aşırı çalışması gibi hastalıklar ve psikolojik sorunlar sayılabilir. Pratikte en çok görülen terleme şekli; strese bağlı olandır. Bu kişilerin şikâyetleri yaz kış devam eder. Genellikle ergenlik çağı 13-20’li yaşlarında başlar.

Terleme şikâyetleri vücudun genelinde görülebildiği gibi, %80’ini el ve ayak, %30 kadarını koltuk altı terlemesi oluşturur.


Tedavi Seçenekleri

  1. Yaşam şekli değişikliği (tuz ve baharatı azaltmak, pamuklu kıyafetler giymek.)
  2. Topikal artiperspirant metal tozları (sık uygulama gerektirir ve Ciltte irritasyon yaratabilir.)
  3. Sistemik antikolinerjik ilaçlar (kabızlık, görme bulanıklığı gibi yan etkilerinden dolayı sınırlı kullanımı vardır.)
  4. Iontoforez (haftada 2 ya da daha fazla tedavi gerekmektedir. El ve ayak tabanında kullanılabilir. Uygulanırlığı pratik değildir.)
  5. Cerrahi genel anestezi gerektirir. Axiller hiperhidroz için bir seçenektir. Ciltte skar bırakır.
  6. Toksin Uygulaması


Aşırı Terleme Tedavisinde Toksin Uygulaması

Toksin Uygulaması, artık aşırı terleme tedavisinde de kullanılmaktadır.

En çok kol altında tercih edilmekte olup, ayak tabanı ve avuç içlerinde yaşanan aşırı terleme şikayetlerine karşı kullanılır.

Tedbir olarak gebelere ve yaşlılara, miyasteni gibi nörolojik hastalığı olan kişilere uygulanmaz.