BOTiLiNUM TOKSİN NEDİR?

Botilinum Toksin, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilir. Botulinum toksini, sinir uçlarından salınan mediatörleri engelleyip, sinir iletimini geçici olarak durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin kesilmesi, sinirin aktive ettiği kasın hareketinde azalma ya da tamamen kaybolması gibi etkiler gösterir.

Gülme, kızma, şaşırma, gözleri kısma gibi mimik hareketleri sonrası ciltte dinamik çizgilenmeler oluşur. Yıllar içinde bu mimik hareketlerin tekrarlanması sonucu ciltte oluşan dinamik çizgilenmeler kalıcı hale gelir ve bu alanlarda kalıcı kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıklar en sık alın, kaş arası, göz dış kenarları ve ağız çevresindeki gülme çizgilerinde görülür.

Mimiklerini kullanma alışkanlığı, mesleği, güneşe maruziyet süresi, yüz cilt-kas yapısı, yaş ve cinsiyeti göre kırışıklıklar kişiye bağlı olarak değişik derecelerde olur.

Göz dış kenarlarındaki ve alındaki çizgiler kişiyi daha yaşlı bir görünüm, kaş arasındaki çizgiler ise kişiyi kızgın bir ifade görünümü verir. Yüz mimik kaslarına Botilinum Toksin uygulanarak bu kasların hareketleri azaltılır ve dolayısıyla kas üstündeki cildin kas hareketlerine bağlı kırışması da azaltılır. Bu sayede hem yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme hem de yeni kırışıklıkların oluşması içinde koruyucu bir etki sağlamış olur.

Botilinum Toksinin ayrıca Kaş kaldırma etkisi de önemlidir. Botilinum Toksin ile kaşın dış uç kısmının 1-2 mm kalkması sağlanabilir.

Botilinum Toksinun Kullanım Alanları

  1. Mimik hareketleri ile oluşan kaş ortası ,alın ve göz dış kenarındaki çizgilenmeleri azaltmak ya da kaybetmek
  2. Alın, koltuk altı, el ve ayaktaki terlemeyi azaltmak
  3. Kaş kaldırma
  4. Migren ağrılarını tedavi etmek için kullanılır.
  5. Burun kenarı ve dudak üstü çizgilenmelerde, gülerken diş eti görünen kişilerde,Burun ucu düşüklüklerinde, diş sıkma problemi olan kişilerde ve boyun kasları (platisma bantları) belirginleşen kişilerde de uygulamalar yapılabilmektedir.

Botilinum Toksin ile ciltteki mimik kırışıklıkları azaltılarak ya da tamamen giderilerek kişi de daha genç daha pürüzsüz bir görünüm elde edilmiş olunur. Ancak özellikle çok derinleşmiş katlantı izine dönmüş yüz kırışıklıkları, sadece Botilinum Toksin ile istenilen düzeyde düzleşmeyebilir. Bu durumdaki derin kırışıklıkların giderilmesi için dolgu maddeleri ile beraber kullanılması daha iyi sonuç verir.

Ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. En sık uygulanan bölgeler, alın, avuç içleri, ayak tabanı ve koltuk altı bölgesidir. Bu bölgelerde Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerde uygulaması ile şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botilinum Toksin Migren hastalarına estetik amaçlı yapılmasının ardından migren ağrılarının azalmasıyla migrene de iyi geldiği tesadüfen keşfedilmiştir. Migren ağrılarının çoğunda altta yatan neden baş bölgesindeki kasların gerginliğidir.

Migrende ağrı ataklarını oluşturan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa, migren ağrılarına neden olan faktörlerden biri de ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisi için ağrı kesici birçok ilaç kullanılır. Ancak Botilinum Toksin uygulamasının en büyük avantajı, ağrıyı geçirmesi değil, ağrının ortaya çıkmasını engellemesidir. Migren hastalarının büyük kısmı fayda görür. Bu fayda ya migren atak sıklığında azalma ya da atak ağrısının daha az olması şeklindedir.

Botilinum Toksin Nasıl Yapılır?

Mikroenjeksiyon şeklinde uygulanır çok fazla bir rahatsızlık hissi vermez. Uygulama öncesinde lokal anestetik krem ve uygulama sırasında da buz tatbiki hasta konforunu artırır. İşlem sonrası genelde kişiler hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatlarına dönebilirler. Bazen hafif bir ödem ya da noktasal bir morluk olabilir.

Botilinum Toksin uygulandıktan sonra yüz hemen yıkanabilir, makyaj yapılabilir. Uygulama sonrası 4 saat süreyle dik durulmalı yatay pozisyonda yatılmamalı ve enjeksiyon yapılan bölgeye o gün masaj yapılmaması ve aşırı sıcak duş alınmaması önerilir.

Botilinum Toksin ciltteki kırışıklıkları gidermek ve ötelemek adına estetik alanın uygulanan tedavi biçimidir.

 

Botilinum Toksinin etkisi ne kadardır?

Botilinum Toksinun etkisi uygulamadan sonra 3. gün başlar, 7. gün maksimum düzeye ulaşır ve etki 3-4 ay maksimum devam eder, 6 ay sonra etki kaybolur. Etkisini kaybettikten sonra tekrarlanabilir.

 

Botilinum Toksin yaptırdıktan sonra hemen işlerime dönebilecekmiyim?

Evet, kısa süren ameliyatsız bir işlemdir. Günlük rutininizi bozmanızı gerektirmez.

 

Yapılırken acı hissedermiyim?

Sadece sinek ısırması kadar tarif edilen bir acı hissi verir. Öncesinde sürülen anestezik kremler ile de oluşacak bu acıda giderebilir. Genellikle uygulama sonrasında da bir ağrı gözlenmez.

 

Hangi sıklıkla uygulanabilir?

Aynı alan için en az 4 ay, Maksimum 6 ay sonra etkisi kaybeden Botilinum Toksin, tekrar yaptırılabilir.

 

İşlem için herhangi bir yaş sınırı var mı? Herkese Uygulanabilir mi?

Mimiklerini yoğun kullanan kişilerde mimik hareketlerini durdurmak ve cilt toplanmalarının önüne geçerek daha düzgün bir görüntü elde etmek. Mimikleri yoğun kullanmak  ileride kalıcı çizgilenmelere sebep olacaktır.Bu durumun önüne geçmek için yapılır.Bu sebeple mimik hareketlerini yoğun kullanan kişilerde 25-30 lu yaşlarda Botilinum Toksin uygulanmaya başlanabilir.

Botilinum Toksin uygulanmasındaki amaç; var olan kırışıklık ve çizgileri azaltmaktır.Bu durum oluşmuş olan her yaşta uygulanabilir. İleri yaş sınırlaması olmamakla birlikte Mimik kasları incelmiş ve kas bütünlüğü bozulmuş ileri yaş kişilerde uygulanması önerilmez.

BOTTOLINUM TOKSİN UYGULAMALARI


Please publish modules in offcanvas position.