DOLGU UYGULAMALARI

Dermal Dolgu malzemeleri deri altına kırışıklık, sarkma, çökme, izleri gidermek ve şekil vermek için enjekte edilen , sorunlu olan ve eksiklikleri olan bölgeleri işlevsel hale getirmek için kullanılan biyo uyumlu cilde enjekte edilebilen jel ürünlerdir.

 Yıllar içerisinde deri katmanlarında yağ dokusu, kollajen ve elastik liflerde azalmalar olur. Özellikle göz altı bölgesi, dudaklar, çene bölgesi, burun, nazolabial bölge, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün orta ve alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda dolgu enjeksiyonu başarıyla kullanılabilir. Mutlaka bu konuda tecrübe edinmiş bir doktor tarafından uygulanması gerekir. Çünkü dolgu maddesinin hangi noktaya ne dozda enjekte edileceğini ancak tecrübe kazanmış bir doktor hakim olabilir.

Dolgu Uygulamaları

Cilt Dolgusunda Kullanılan İlaç ve İçeriği Nedir?

Dermal dolgular içerdikleri etken maddelere bağlı olarak etkinlik süreleri ve güçleri değişmektedir. Klinik pratiğinde en sık kullanılan dolgular hyaluronik asit etken madde içeren ürünlerdir.

Hyaluronik Asit, kendi haciminden çok fazla su tutma kapasitesine sahiptir.. Bu durum cilt sağlığı, cildin gençliğini koruması, kırışmaması ve sıkı görünmesi için oldukça önemlidir. Ciltteki bir çok problem de hyaluronik asit eksikliğinden yaşanmaktadır. Bu nedenle de cilt dolgusu ile hem görünüm düzeltilir hem de cilde ihtiyacı olan maddeler enjekte edilerek deri sağlığı desteklenmiş olur.

Bu maddenin diğer  önemli özelliği de doğal olarak vücutta bulunmasından dolayı, uygulama yapılan kişide alerjik bir reaksiyona neden olma riskinin olmamasıdır. Eğer sonuçtan memnun kalınmazsa eritilebilmesi de önemli bir avantajdır..

 

Cilt Dolgusu Hangi Bölgelere Yapılabilir?

Cilt dolgusu işlemleri; yüz bölgesinde her alana yapılabilir. Bunun dışında, dekolte, boyun ve ellere de uygulanabilir.

 

Dolgu uygulaması ne kadar süre alır?

Yapılacak bölge ve miktara bağlı olarak bu süre değişebilir.Tek bir enjeksiyon dolgu yapılacaksa bu 10 dk sürerken,tüm yüze daha fazla sayıda bir dolgu işlemi yapılıyorsa bu 45-60 dk sürebilir.

 

Dolgu uygulamasında acı hissedilir mi?

Dolgu uygulamaları iğne ve kanül ile yapılmaktadır. İşlem öncesi anestezik krem sürülür. İşlemin acısı azaltılır. Bu yüzden işlem sırasında acı fazla hissedilmez.

 

Dolgu tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

Dolgu yapıldıktan sonra volüm ve lifting etkisine bağlı sonuçlar hemen görülmeye başlar.Enjeksiyona bağlı hafif ödem oluşabilir.Asıl şeklini alması 1-2 hafta arasındadır.

 

Dolgu tedavisinin etki süresi ne kadardır?

Kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte maddesinin yapılış teknolojisine göre 6- 18 ay kadardır. Her dolgu etken maddesi cilt altında doku yapımını aktive ettiğinden dolayı dolgular tam erise bile işlem öncesine göre etkinlikleri devam etmektedir.

 

Dolgu uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Tüm kalıcı olmayan dolgularda olduğu gibi geçici olarak kızarıklık, şişme, ağrı, morluk veya dolgu bölgesinde hassasiyet görülebilir. Çok nadiren herpes tetiklenmesi, damar tıkanıklığı ve cilt enfeksiyonları meydana gelebilir. O yüzden deneyimli hekimler tarafından yapılması önerilir.

 

Dolgu uygulaması bazen etkisiz olabilir mi?

Dolgu uygulamaları uygun doz ve uygun ürün seçildiğinde çoğu zaman etkili olur. Ancak bazen yapılan madde miktarı yeterli olmayabilir. Gerekli sayıda tüp açılmayan hasta sonuçları yetersiz görebilir. Ayrıca kullanılan dolgu maddesinin yoğunluğu ve kalitesi sonuçları etkiler.

 

Dolgu enjeksiyonları ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

Uygulama sonrası kişi rutin aktivitelerine hemen dönebilir. Nadiren geçici olarak morarma ve kızarıklık görülebilir. Morluklar makyajla kapatılabilir.

 

Dolgu işleminden önce nelere dikkat edilmelidir?

Morarmayı artıran ilaçlar aspirin ve ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, gingo, sarımsak, ginseng, ekinezya, balık yağı, vitamin C ve vitamin E kullananlarda morarma riski yüksektir. Eğer mümkünse tedaviden 5-7 gün önce bu ilaçların alınmamasında fayda vardır.

 

 Dolgu işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi sonrası bir kaç gün aşırı sıcak (banyo, güneşlenmek, solaryum gibi), aşırı egzersiz, aşırı mimik hareketlerinden kaçınmak gerekir. Yatarken sırtüstü pozisyonda kalmaya çalışılmalıdır.

 

Dolgu diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

Dolgu; cilt yenileyen lazer, radyofrekans, fokuslu ultrason, Plazma işlemlerinden sonra yapılarak işlemlerin sarkma, kırışıklık ve iz tedavilerindeki etkilerini artırır. Dolgu sonrası dermal enjeksiyon yapılarak dolguların ekinliği artırılır. Botilinum Toksin öncesi veya sonrası dolgu yapılarak çok daha iyi sonuçlar sağlanabilir.

 

Yüz ve Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanamaz?

Gebelik ve emzirme döneminde, Ergenlikte ve  İlaç tedavisi süreçleri gibi durumlar cilt dolgusu uygulaması içinde engel teşkil eder.

DOLGU UYGULAMALARI


Please publish modules in offcanvas position.