GÖZENEK GENİŞLİĞİ - AKNE İZLERİ

Gözenek genişlemesi ergenlik döneminde yapısal olarak cilt altı yağ bezlerinin aktif çalışması ile başlayan bir süreçtir. Bezlerden üretilen sebumun gözeneklerden dışarı çıkması gerekir. Yoğun sebum salgısı sonrası yeterli temizlikler yapılamazsa gözeneklerde tıkanma meydana gelir. Cilt altında üretim devam eder ve sebase kistler oluşur. Gözenekleri zorlar ve genişlemeler meydana gelir.

GÖZENEK GENİŞLİĞİ - AKNE İZLERİ

Cilt altında meydana gelen bu birikimler vücut tarafından yabancı madde olarak algılanır. Raksiyonlar sonrası enfeksiyon oluşur ve sivilce oluşumuna sebep olur. Bir çok çeşidi olmasına karşın genel olarak Akne diye adlandırdığımız bu lezyonlara zamanında müdahale edilmez ise Akne izleri dediğimiz ciltte çukurluklar ve pigmente lezyonlara sebep olurlar.

Cilt altı yağ bezlerinin yoğun salgısının arttığı fark edilir edilmez düzgün cilt temizliği yapılabilirse, ileriye yönelik sivilce izleri yada gözenek genişliği gibi problemlerle karşılaşılmaz ya da daha az olması sağlanabilir.

Gözenek genişliği - akne izleri nasıl tedavi edilir?

Gözeneklerle ilgili sorunu 2 farklı şekilde inceleyebiliriz:

1.Cilt altı yağ salgısının aktif devam ettiği ve beraberinde sivilce problemi de yaşanan durumlar:

Bu durumlarda öncelikle sivilce probleminin tedavisine yönelik hareket edilmelidir. Bu durum bir muayene sonrası çeşidine göre doktor tarafından yönetilmelidir.

  • İlaç kullanımı
  • Aquapeel ile cilt temizliği ve cilt altı dezenfeksiyonu
  • Kimyasal Peeling
  • Enzimatik Peeling
  • Altın İğne

Tespitlere göre bir program ile tedavi edilirken unutulmamalıdır ki; tedaviden sonra ev ürünleri düzgün kullanılmalı ve ara ara Medikal bir cilt temizliği yapılmalıdır.

 

2.Sivilce probleminin sona erdiği ancak Gözeneklerin genişliği ve akne izleri oluşmuş durumlar:

 

Cilt ve Gözenek Temizliği

Gözenek genişliğinde ilk yapılması gereken Medikal bir cilt bakımıdır. Ölü dokudan arınmış ve gözenek içleri temizlenmiş cilt ortaya çıkarılmalıdır. Aksi halde içleri tıkaçla kapanmış bir problem düzeltilemez. Son zamanlarda özel solüsyonların bir basınç ile cilde verilmesi ve aynı anda vakumlaması sistemine dayanan AQUAPEEL gibi yöntemler ile bu daha detaylı bir şekilde yapılabilmektedir.
Ev kullanım ürünleri büyük önem taşımaktadır. Tedavilerle birlikte cilde uygun dermokozmetik ürünlerin kullanımı gerekir

 

Karbon Peeling

Karbon bir krem maske ile birlikte Q-Switch lazerlerin kullanıldığı bir yöntemdir. Gözeneklerin içerisine giren karbon partiküllerinin lazer ışığını emip yüksek bir ısıya dönüştürmesiyle gözenek içerisinde yoğun bir kollajen aktivasyonu sağlanır. Bu durum da gözeneklerde sıkılaşma sağlar.

 

Altın İğne

İğne etkisi ve ucunda verdiği Radyofrekans enerjisi ile cilt altı ve gözenek çeperinde yoğun bir kollajen aktivasyonu sağlar. Böylece gözeneklerde sıkılaşma meydana gelir.
Fraksiyonel Lazer:
Yoğun gözenekle birlikte ciltte kabalaşma ya da lekelenme söz konusu ise kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Lazer enerjisi ile cilt üstü ile birlikte alt katmanlarda noktasal tarzda problemli cilt tabakalarının buharlaştırıp yeni hücre oluşumunu tetikleme esasına dayanır.

 

Enzimatik Peeling

Gözenekle birlikte leke ve ciltte kabalaşma gibi problemler mevcutsa,ayrıca zamanla oluşan cilt üstü ölü dokuların kaldırılması isteniyorsa uygulanabilecek yöntemlerden biridir.
Her şeyden önce iyi bir muayene şarttır. Sadece bu yöntemlerin bilinmesi ve uygulanması söz konusu olamaz. Aktif iltihabi bir durum olup olmadığı, önceden kullanılması gereken bir ilacın olup olmadığı tespit edilmelidir. Aksi takdirde bazı dokunulmaması gereken durumlarda işlemler yapılırsa istenmeyen daha kötü sonuçlarla karşılaşılabilir.

MEDİKAL ESTETİK


Please publish modules in offcanvas position.