Sağlıklı kişiler; Dünyaca ünlü tıp dünyasının dehası İbni Sina, Tıbbın Kanunu adlı kitabında sağlıklı insanların yılda 2 veya 3 kez hacamat yaptırmaları gerektiğini söylemiştir. Bu rakam takribi 1000 yıl önce söylenmiştir. O zamanlarda insan yaşantısı tamamen doğaldı. Şimdi ise yediğimiz içtiğimiz herşey ilaçlardan ve hormonlardan ibarettir. Örneğin renklendirici kullanılmış meyve suları, veya arı kullanılmadan yapılan ballar, ciğerlerimize soluduğumuz egzoz dumanları, klorlu içme suları, ne olduğu belirsiz salam, sosis, sucuk türleri gibi vs... Bu durumda her mevsim başı hacamat ile insanlar ancak sağlığını koruyabilirler.

Vücudunda ciddi rahatsızlığı olan insanlar ayda 1 kez olmak şartıyla 5 veya 7 seans hacamat yaptırarak maksimum faydayı görebilirler. Kronik rahatsızlığı olan hastalarda 10-15-20 günde bir ara vermeden yapılan hacamatlar kişinin sağlığını tehlikeye sokar. Bu sebeple en az ayda bir yapılması önerilir.

Ciddi boyutlara ulaşmamış hafif dereceli hastalıklarda 2-3 seansla, bazen tek seansla sonuç alınabilmektedir. Bu yüzden her zaman en güzel hacamat, hasta olmadan önce ve zamanında yapılan hacamattır.

.