Karbon Peeling, saniyenin milyonda bir süresinde atış özelliğine sahip lazerlerle karbon maskesinin birlikte kullanımı ile yapılan bir cilt gençleştirme tedavisidir.

Karbon peeling’te ilk adım, cilt yüzeyinin karbon maske ile örtülmesidir. Karbon maske, lazer enerjisinin yüzeysel deride maksimum yükseklikte yoğunlaşmasını sağlar. Lazer enerjisi ve karbon maske buluşması, ani bir ısınmayla cilt üst ölü tabakayı karbonla birlikte buharlaştırarak kaldırmaya yardımcı olur. Bununla beraber, lazerin hücre yenilenmesini sağlayan foto aktivasyon etkisinden de faydalanılır. Bu, ciltte kollajen üretiminin tetiklenmesini sağlayarak elastikiyetinin gelişimine katkı sağlar.

Özellikle akne ve geniş porlar için kullanılan özel modda, uygulanan karbon solüsyonu mikrosaniyelik atımlarla gözeneklerin içine iyice yerleştirilir ve bu noktalar hedef haline getirilir. Sonrasında yapılan nanosaniyelik atımlar ile bu partiküller tümüyle patlatılarak temizlenir. 

Karbon Peeling Cilde Nasıl Etki Eder?

Cilde uygulanan karbon peeling tedavisinde, ısı artışı sonucu derideki kollajen yapılar uyarılır. Karbon küllerinin ani patlaması sonucu gözeneklerde refleks olarak kapanma oluşur. Bunların dışında cildin üst kısmındaki tabakada bir miktar soyulmaktadır. Akne ve benzeri problemi olan ciltlerde yağ dengesini düzenleyerek akne sorununun çözümüne yardımcı olması amaçlanmaktadır.


Kaç Seans Tedavi Gerekir?

Karbon peeling uygulamaları 4-6 seans olacak şekilde planlanır. İlk tedaviler 7-10 günde bir, diğer tedaviler ayda bir olacak şekilde devam edilir. Dolayısıyla uygulama sayısı kişinin ve tedavi edilecek yüzeyin özelliklerine göre değişir.

.