MASSETER (ÇENE) BOTİLİNUM TOKSİNİ

Tıpta sadece estetik değil birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan biri de çene Botilinum Toksini uygulaması. Her ne kadar üst yüz bölgesi için uygulanıyor olsa da çene bölgesinde de  kullanımı mevcuttur. En önemli kullanım alanı çiğneme kaslarının gücünü zayıflatmaktır. Özellikle diş gıcırdatma ya da diş sıkma problemi olan hastalar gece uykularında ya da gündüz fark etmeden istemsiz olarak çene kaslarını sıkarlar. Bu çene kaslarının güçlü ve tekrarlayıcı hareketleri çene bölgesinde ağrılara, dişlerde aşınmaya ve çene ekleminde bozulmalara yol açar. Çene bölgesinde oluşan bu ağrı kişinin günlük aktivitesini etkiler, yaşam düzeyini bozar ve devamlı ağrı kesici tablet kullanımı doğurabilir. Çene bölgesindeki çiğneme kaslarının gücünü zayıflatacağı için çene bölgesinde oluşan ağrıyı azaltır ya da önler. Aynı zamanda diş ve çene ekleminde oluşan tahribatı da engeller.

Aslında diş sıkma ya da gıcırdatma problemi olan hastalar bu problemlerinin giderilmesi için basit bir Botilinum toksini uygulamasından fayda göreceklerini çoğu zaman bilmezler. Bu yüzden Botilinum toksini estetik dışı uygulamaları hakkında da toplumu bilgilendirmek çok önemlidir. Çene Botilinum toksini etkinliği ortalama 4-6 ay sürer. Bu süre sonra uygulama tekrarlanmalıdır. En önemli faydası hastalar zamanla çene sıkma alışkanlıklarını değiştirdikleri için bir süre sonra istemsiz aşırı çene sıkma hareketlerini unutmakta ve bu davranış değişikliği ileride botilinum toksine olan ihtiyacı yok edebilir.

Masseter (Çene) kasının bu alışkanlık ile sürekli kullanılması estetik olarak ta sorunlar ortaya çıkarır. Kasın sürekli kullanılmasından Masseter kasında bir büyüme olur.Bu büyüme hangi taraf daha yoğun kullanılırsa o tarafın daha fazla büyümesine neden olacağından yüzde asimetrik bir kareleşmeye sebep olur.Bu problemi olan kişilerde Masseter (Çene) botilinum toksin uygulaması ile hem diş ve eklem sağlığı korunmuş olur hemde estetik olarak yüzün şeklinin değişmesinin önüne geçilmiş olur.

Uzun süre diş sıkma problemi yaşamış kişilerde bu kasta büyüme olacaktır. Masseter (Çene) botilinum toksin uygulaması yapılırsa, Masseter kası eskisi gibi gerekli aktivitesinden fazla çalışmayacağı için zamanla küçülecektir.

Masseter (Çene) Botilinum Toksini uygulamaları mutlaka deneyimli ellerde uygulanmalıdır. Çünkü bu bölgeye yapılan yanlış uygulamalar yüz ve ağızda ciddi asimetriler oluşturabilir. Doz ayarlaması ve uygulama noktaları özenle seçilmeli, aşırı doz uygulamalarından kaçınılmalıdır.

BOTTOLINUM TOKSİN UYGULAMALARI


Please publish modules in offcanvas position.