TERLEME BOTİLİNUM TOKSİNİ

Terleme vücut için fizyolojik bir olaydır. Strese girdiğimizde, sıcak bir ortamda ya da hormonal etkilerle vücutta ter bezleri aktifleşir. Bu durum vücudun kendi içinde su dengesinin, vücut ısısının ve cildin nem dengesi için de önemli rol oynar.  Ancak bu ter bezlerinin çalışması bazen normalden fazla olabilir. Bu duruma aşırı terleme yani hiperhidrozis denilir. En sık aşırı terleme bölgeleri el içi, ayak tabanı, koltuk altı ve alın’dır. Aşırı terleme toplum içinde kişi için çok rahatsız edici olabilir. Bu bölgelerdeki aşırı terleme kıyafetlerin ıslanmasına ve kötü görünüme sebep olabilir. Özellikle bu durum kişinin hem sosyal hem de iş yaşantısını olumsuz etkileyebilir.

Kol altı Terleme Botilinum Toksini

Koltuk altı bölgesi vücutta en sık aşırı terleme şikayeti ile başvurulan alandır. Koltuk altı terlemesi herkeste görülür. Ama sorun bu bölgenin aşırı terlemesidir. Bu bölgelere Terleme Botilinum Toksini  uygulaması ile Ter bezlerinin aktivitesini  geçici olarak durdurur veya azaltır.

Koltuk altına Terleme Botilinum Toksini  yapılması basittir. Koltuk altları temizlenir. Terlenen alan çerçeve içine alınır. Gerekli olgularda iyot-nişasta testi ile terleme alanı tam olarak tespit edilir. Etkinlik genelde 6 ay sürer. Tekrarlanan dozlar etkinin devamlılığını sağlar.

 

El Terleme Botilinum Toksini

Aynı koltuk altındaki gibi el ayası ve parmak içlerinin aşırı terlemesi de can sıkıcı bir durumdur. Ele alınan her şeyin ıslanması ya da kalem bile tutamama rahatsız edici bir durumdur. Bu durum sosyal ortamlarda kişinin günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkiler.

El Botilinum Toksini  da koltuk altı terleme Botilinum Toksini  uygulamasına benzerdir. 6 aya yakın süre bu etkinlik devam eder.

 

Ayak Terleme Botilinum Toksini

Ayak terlemesi de ayrı bir sorundur. Aşırı terleme ayakta koku ve kayganlık hissi nedeniyle oldukça rahatsızlık hissi yaratabilir. Bu durum özellikle ayakkabısız ortamlarda, ev ziyaretlerinde kişiye çok sıkıntı yaratabilir. Ayakta özellikle ayak tabanı ve parmak alt yüzlerinde aşırı terleme görülür. Bu bölgelerin tedavisi de aynı koltuk altı ve el terleme Botilinum Toksini  uygulamalarında olduğu gibidir. Uygulanan doz, uygulama şekli ve etkinlik süresi aynıdır. Ayak bölgesindeki aşırı terlemenin önlenmesi kişinin toplum içindeki çekincelerini ortadan kaldırır ve kendini daha rahat hissetmesine katkı sağlar.

 

Alın Terleme Botilinum Toksini

Vücuttaki aşırı terleme koltuk altı, el ya da ayakla sınırlı değildir. Vücuttaki herhangi bir bölgede de olabilir. Yüzde de en sık alın bölgesinde aşırı terleme görülür. Alına yapılan estetik uygulamalar alın terlemesini azaltmakta çok etkin olmazlar. Çünkü alına yapılan Botilinum Toksini   daha derine yani kaş içine uygulanır. Dolayısıyla da bu uygulama sadece kaslar üzerine etki eder, cilt içine etki etmez.

Aşırı terleyenler için terleme Botilinum Toksini  cilt içine uygulanmalıdır ki cilt içindeki ter bezlerine etki etsin.

Bu yüzden eğer terleme tedavisi için alın bölgesine uygulanacaksa uygulama cilt içine yapılmalıdır.

 

Terleme Botilinum Toksini Zararlı mıdır?

Terleme Botilinum Toksini, teri cilt altında hapsetmez. Ter bezlerinden ter üretimini durdurur. Bu zararlı değil mi diye sorulabilir. Bu, terlemenin uygulama yapılan bölgelerde %90 a yakın azalması şeklindedir. Gerekirse bir miktar terleme olacaktır. Herhangi bir sebeple vücuttan ter çıkması gerekirse başka yerlerden de olsa mutlaka çıkacaktır.

BOTTOLINUM TOKSİN UYGULAMALARI


Please publish modules in offcanvas position.