KIRIŞIKLIK

Cildimizde oluşan kırışıklıkları birbiriyle bağlantılı olan 2 ana başlıkta toplayabiliriz;

 • Yaşlanma süreci içerisinde gerçekleşen , genetik faktörler ve çevresel etmenlerin rol aldığı Doğal kırışıklıklar
 • Mimikleri yoğun kullanmaktan kaynaklanan ve beklenen süreçten erken meydana gelen Mimik kırışıklıkları.

Öncelikle kırışıklık ile ilgili yapılacak tedavilerde amaç ; porselen gibi bir cilt oluşturmak olmamalıdır. Kişinin yaşına göre daha bakımlı, homojen ve dinamik görünüme sahip bir cilt olmasını sağlamaktır.

Sarkma tedavileri

KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

I. DOĞAL KIRIŞIKLIK

Genetik yatkınlık, çevresel etmenler, beslenme alışkanlıkları ve ultraviyole maruz kalma süresi gibi etkenlerden dolayı yaşa göre daha fazla olabilir. Fazla olduğu düşünülen kırışıkları azaltmak için neler yapılabilir:

 1. DÜZENLİ BAKIM
  Daha kaliteli ve bakımlı bir cildin ilk şartı cilde gerektiği gibi bakmaktan geçer. İhtiyacına göre belirli aralıklarla profesyonel Cilt Bakımları yaptırmak ve ev ürünlerini düzenli kullanmak gerekir.

 2. MİKRO İĞNELİ FRAKSİYONEL RADYOFREKANS (ALTIN İĞNE)
  Bütün cilt yenileme sistemlerinde mekanizma ; ciltte tahribat oluşturulması ve vücudun bu tahribata kendini iyileştirme mekanizmalarını aktifleştirme esasına dayanır.
  MİKRO İĞNELİ FRAKSİYONEL RADYOFREKANS (ALTIN İĞNE) ucunda 25 yada 64 adet Altın iğne bulunur. İğne ucunda ve iğne hattı boyunca cilde temas ettikten sonra Radyofrekans enerjisi verir. Cilt kalınlığı ve  problemine  göre belirli derinlik ve enerji ayarlamalarından sonra tüm cilt ya da problemli bölgeye işlem yapılır. Tüm yüze işlem yapıldığı  düşünülürse ortalama olarak 15.000 noktada tahribat oluşturulur ve Radyofrekans ile cilt uyarılır. Bu 15.000 noktada Fibroblast aktivasyonu denilen hücre yenilenme işlemini başlatır.
  Kırışıklıklar, yaş ve çevresel faktörlerle kollajen ve elastin hücrelerinin azalmasıyla meydana gelir. Altın İğne uygulamasıyla aktifleştirilen hücre yapımı ile yeni oluşan hücreler sayesinde kırışıklıklarda azalma meydana gelir.

 3. KARBONDİOKSİT FRAKSİYONEL LAZER
  Lazer enerjisi ile ciltte istenilen derinlik ve şiddette mikro kolonlar oluşturulması esasına dayanır. Uygulama yapılan alanda binlerce noktasal tahribat yaparak hasarlı hücreleri kontrollü yok eder. İyileştirme mekanizmaları devreye girer. Böylece yeni hücre oluşumu ile kırışıklıklarda iyileşme sağlar.

 4. PLAZMA
  Vücudumuzda herhangi bir hasar oluştuğunda o bölgeye ilk giden ve hücresel tamir mekanizmasını başlatan kanımızdaki trombositlerdir. Bu vücut mekanızmasını taklit eden bir tekniktir Plazma.
  Özel kitler aracılığı ile kandaki trombositlerin sayısı artırılıp ayrıştırılır. Dermaroller, dermapen, iğne gibi birçok yöntemle ciltte kontrollü hasarlar oluşturulurken hazırlanan Plazma cilde verilir.
  Yeni hücre aktivasyonu ile kırışıklıklarda azalma meydana gelir.

 5. DERMAL ENJEKSİYON
  Dermel Enjeksiyon tedavinin felsefesi deri içine mikroenjeksiyon yöntemi ile hücre yenilenmesine ve yeni liflerin sentezine yardımcı olan özel karışımlar enjekte edilmesidir.
  Diğer işlemlerle de yapılabilen kırışıklık tedavisinde neden daha Dermel Enjeksiyona ihtiyaç duyulur diye bir soru akla gelebilir.Zamanla ciltte hyaluronik asit ve diğer birçok element eksilir.Hücre yapılandırmasında rol oynayan bu maddeler ciltte eksik ise yeni hücre oluşumu ne kadar tetiklense de istenildiği şekilde bu mekanizma çalışmayabilir.Dermel Enjeksiyon uygulamaları Cilt yenileme tedavilerinde olmazsa olmaz denilebilecek bir ara mekanizmadır.
  Bu işlem yüzde mezolift olarak da adlandırılır. Dermis içine yapılan bu enjeksiyon, hücresel metabolizmayı uyarır ve dokuları canlandırmak için uygun zemin hazırlar. Böylece cildin gerginliğini artırmak, nem dengesini sağlanak, kırışıklıklar ve açık gözenekleri azaltmak, kollajen üretimine yardımcı olmak ve hücre döngüsünü hızlandırmak amaçlanır.
  Farklı kokteyller mevcut olup kişinin yaşı ve cildin ihtiyacına göre kokteyller seanslar şeklinde uygulanarak kırışıklıkların azaltılması sağlanır.

 6. KARBON PEELİNG
  Karbon Peeling, saniyenin milyonda bir süresinde atış özelliğine sahip lazerlerle karbon maskesinin birlikte kullanımı ile yapılan bir cilt gençleştirme tedavisidir.
  Lazer enerjisi ve karbon maske buluşması, ani bir ısınmayla cilt üst ölü tabakayı karbonla birlikte buharlaştırarak kaldırmaya yardımcı olur. Bununla beraber, lazerin hücre yenilenmesini sağlayan foto aktivasyon etkisinden de faydalanılır. Bu, ciltte kollajen üretiminin tetiklenmesini sağlayarak elastikiyetinin gelişimine katkı sağlar.
  Foto aktivasyon etkisi ile kırışıklıklarda azalma sağlar.

 7. FOCUS ULTRASOUND (ultherapy)
  Ameliyatsız bir cilt sıkılaştırma yöntemi olan Focus Utrason yani Ulterapi ile zamanın ve yerçekiminin ciltte yarattığı gevşeme ve sarkmaların tedavisi amaçlanır. Ulterapi ile cildin 1,5-3-4,5 mm derinliklerinde ses dalgalarının odaklanması sağlanır. Cilt altına gönderdiği dalgalar ile ciltte ısı hasarları yaratarak cilt altı bağ dokusunun güçlenmesine yardımcı olur.

 

II. MİNİK KIRIŞIKLIK

Yaşlanma ve çevresel etmenlerin yanında yoğun bir şekilde mimikleri kullanmak daha derin ve yoğun kırışıklıkların oluşmasına sebep olur.

Kaş ortası, alın ve göz çevresi bu durumdan en çok etkilenen bölgelerdir. Korumak  ve var olan kırışıklıkları açmak amaçlı bu alanlara  Toksin Uygulaması  enjeksiyonu yapılabilir. Derinleşen bölgelere dolgu enjeksiyonları da yapılabilir.

Yüzün genelinde oluşan kırışıklıkları açmak , cildin daha iyi nem tutmasını sağlamak için farklı molekül özelliklerinde olan Hyalüronik Asit (Dolgu) enjeksiyonları yapılabilir.

Kırışıklık gidermek için var olan bu kadar yöntemin hangisinin yapılması ve nasıl uygulanması gerektiği; cilt yapısı, kırışıklık derecesi tecrübeli bir hekim tarafından detaylı değerlendirildikten sonra karar verilecek işlemlerdir. Kombine tedavilerde uygulanabilir. Kişiye özgün programların düzenlenmesi gerekir.

 

MEDİKAL ESTETİK


Please publish modules in offcanvas position.